Boston Pizza Icefest (Peterborough Minor Petes)


News ArchiveLatest News
Click to view full-size image
Submitted By Frank Curran on Tuesday, October 17, 2017 (73 views)
PMHC Welcomes 46 Teams to

Boston Pizza IceFestOctober 17, 2017
Read More

Click to view full-size image
Submitted By Frank Curran on Monday, October 09, 2017 (185 views)
The 46 team Icefest Schedule has been Released

Click to view the 2017 Icefest Schedule



Click to view full-size image
Submitted By Frank Curran on Tuesday, April 11, 2017 (573 views)
REGISTERED PEEWEE TEAMS
Peterborough Petes..............ETA-E
Ottawa Valley Titans.............HEO
Upper Canada Cyclones.........HEO
Guelph Gryphons..................SCTA
North Central Predators.........ETA-W
Mississauga Senators............GTHL
Quinte Red Devils.................ETA-E
Sudbury Wolves...................NOHA
Timmins North Stars.............NOHA
North Bay Trappers...............NOHA
Rochester Monarchs...............USA

Click to view full-size image
Submitted By Frank Curran on Tuesday, April 11, 2017 (646 views)
REGISTERED MINOR BANTAM TEAMS
Peterborough Petes..............ETA-E
Cambridge Hawks...............Alliance
Chathem-Kent Cyclones........Alliance
Central Ontario Wolves.........ETA-E
Kingston Frontenacs.............ETA-E
Upper Canada Cyclones........OEMHL
Niagara North Stars.............SCTA
Ottawa Senators..................HEO
Syracuse Nationals..............USA
Kitchener Rangers...............Alliance
Guelph Gryphons.................SCTA
Southern Tier Admirals........SCTA
Ottawa Valley Titans............HEO
Ottawa Jr. 67s....................HEO
Soo Thunder.......................NOHA
Waterloo Wolves................Alliance
York Simcoe Express...........ETA-W
North York Rangers.............GTHL
Nickel City Sons.................NOHA
North Bat Trappers..............NOHA

Click to view full-size image
Submitted By Frank Curran on Tuesday, April 11, 2017 (656 views)
REGISTERED BANTAM TEAMS
Peterborough Petes..............ETA-E
Kitchener Jr. Rangers...........Alliance
Waterloo Wolves.................Alliance
Grey Bruce Highlanders........SCTA
Cambridge Hawks...............Alliance
Clarington Toros.................ETA-E
Ajax-Pickering Raiders.........ETA-W
Quinte Red Devils................ETA-E
Central Ontario Wolves.........ETA-E
Kingston Frontenacs.............ETA-E
Niagara North Stars.............SCTA
Southern Tier Admirals.........SCTA
CIHA Voyageurs..................OEMHL
Hamilton Huskies................Alliance
Guelph Gryphons.................SCTA
Ottawa Senators..................HEO
North Bay Trappers..............NOHA
Timmins North Stars............NOHA
Grenadiers du Lac St-Louis...LEQ
Oshawa Generals..................ETA-E
Upper Canada Cyclones.........HEO
Buffalo Saints......................USA
Eastern Ontario Wild.............HEO
Ontario Hockey Academy.......HEO
Other Recent Articles
Full CalendarSchedule for the Next 5 Days
ThursdayFridaySaturdaySundayMonday
MB-GroupA
3:00 PM
Kitchener Jr. Rangers
@ Peterborough Petes
Evi-Atom [3]
MB-GroupC
3:00 PM
Jr. Guelph Gryphons
@ Chathem-Kent Cyclones
KinPHA [1]
MB-GroupB
3:15 PM
Southern Tier Admirals
@ Central Ontario Wolves
KinPGHA [2]
XOVER
3:15 PM
Guelph Jr. Gryphons
@ Peterborough Petes
Evi-IGA [4]
PW-GroupB
4:00 PM
Quinte Red Devils
@ Upper Canada Cyclones
Norwood [5]
MB-GroupD
4:15 PM
Niagara North Stars
@ North York Rangers
KinPHA [6]
XOVER
4:30 PM
Hamilton Huskies
@ Peterborough Petes
Evi-Atom [8]
MB-GroupD
4:45 PM
Waterloo Wolves
@ Upper Canada Cyclones
Evi-IGA [9]
B-GroupD
4:45 PM
Oshawa Minor Generals
@ Grey Bruce Highlanders
KinPGHA [7]
PW-GroupA
5:30 PM
Ottawa Valley Titans
@ North Central Predators
Norwood [10]
B-GroupA
5:45 PM
CIHA Voyageurs
@ Cambridge Hawks
KinPHA [11]
MB-GroupA
6:00 PM
North Bay Trappers
@ Ottawa Jr. 67s
Evi-Atom [13]
B-GroupD
6:15 PM
Ajax-Pickering Raiders
@ Kitchener Jr. Rangers
Evi-IGA [14]
B-GroupC
6:15 PM
Eastern Ontario Wild
@ Waterloo Wolves
KinPGHA [12]
XOVER
7:00 PM
Ontario Hockey Academy
@ Quinte Red Devils
Norwood [15]
MB-GroupB
7:15 PM
Syracuse Nationals
@ Ottawa Myers
KinPHA [16]
PW-GroupA
7:30 PM
Timmins North Stars
@ Mississauga Senators
Evi-Atom [18]
B-GroupB
7:45 PM
Guelph Jr. Gryphons
@ Upper Canada Cyclones
KinPGHA [17]
B-GroupC
7:45 PM
North Bay Trappers
@ Clarington Toros
Evi-IGA [19]
PW-GroupB
8:45 PM
Sudbury Wolves
@ Rochester Monarchs
KinPHA [20]
B-GroupA
9:00 PM
Timmins North Stars
@ Kingston Jr. Frontenacs
Evi-Atom [22]
B-GroupB
9:15 PM
Central Ontario Wolves
@ Grenadiers du Lac St-Louis
KinPGHA [21]
MB-GroupC
9:15 PM
Nickel City Sons
@ Ottawa Valley Titans
Evi-IGA [23]
MB-GroupD
8:00 AM
North York Rangers
@ Upper Canada Cyclones
Evi-Atom [26]
PW-GroupB
8:00 AM
Quinte Red Devils
@ Guelph Jr. Gryphons
KinPHA [24]
MB-GroupD
8:00 AM
Waterloo Wolves
@ Niagara North Stars
PMC [28]
B-GroupD
8:15 AM
Oshawa Minor Generals
@ Ontario Hockey Academy
KinPGHA [25]
MB-GroupA
8:15 AM
North Bay Trappers
@ Kitchener Jr. Rangers
Evi-IGA [27]
PW-GroupA
9:15 AM
Mississauga Senators
@ Ottawa Valley Titans
KinPHA [29]
B-GroupC
9:30 AM
Quinte Red Devils
@ North Bay Trappers
PMC [33]
MB-GroupA
9:30 AM
Peterborough Petes
@ Ottawa Jr. 67s
Evi-Atom [31]
B-GroupD
9:45 AM
Grey Bruce Highlanders
@ Kitchener Jr. Rangers
KinPGHA [30]
B-GroupC
9:45 AM
Clarington Toros
@ Eastern Ontario Wild
Evi-IGA [32]
B-GroupB
10:45 AM
Central Ontario Wolves
@ Hamilton Huskies
KinPHA [34]
PW-GroupA
11:00 AM
Peterborough Petes
@ Timmins North Stars
Evi-Atom [36]
PW-GroupB
11:00 AM
Upper Canada Cyclones
@ Rochester Monarchs
PMC [38]
B-GroupB
11:15 AM
Grenadiers du Lac St-Louis
@ Upper Canada Cyclones
KinPGHA [35]
B-GroupA
11:15 AM
Kingston Jr. Frontenacs
@ CIHA Voyageurs
Evi-IGA [37]
PW-GroupB
12:15 PM
Guelph Jr. Gryphons
@ Sudbury Wolves
KinPHA [39]
B-GroupA
12:30 PM
Peterborough Petes
@ Timmins North Stars
Evi-Atom [41]
MB-GroupB
12:30 PM
Syracuse Nationals
@ Southern Tier Admirals
PMC [43]
MB-GroupB
12:45 PM
Central Ontario Wolves
@ Ottawa Myers
Evi-IGA [42]
MB-GroupC
1:15 PM
Chathem-Kent Cyclones
@ Ottawa Valley Titans
KinPGHA [40]
PW-GroupA
1:45 PM
North Central Predators
@ Mississauga Senators
KinPHA [44]
B-GroupD
2:00 PM
Ontario Hockey Academy
@ Ajax-Pickering Raiders
PMC [48]
B-GroupC
2:15 PM
Waterloo Wolves
@ Clarington Toros
Evi-IGA [47]
B-GroupD
2:30 PM
Kitchener Jr. Rangers
@ Oshawa Minor Generals
Evi-Atom [46]
MB-GroupC
2:45 PM
Nickel City Sons
@ Jr. Guelph Gryphons
KinPGHA [45]
B-GroupC
3:15 PM
Eastern Ontario Wild
@ Quinte Red Devils
KinPHA [49]
B-GroupB
3:30 PM
Upper Canada Cyclones
@ Central Ontario Wolves
PMC [53]
B-GroupB
3:45 PM
Hamilton Huskies
@ Guelph Jr. Gryphons
Evi-IGA [52]
PW-GroupA
4:00 PM
Ottawa Valley Titans
@ Peterborough Petes
Evi-Atom [51]
PW-GroupB
4:15 PM
Rochester Monarchs
@ Quinte Red Devils
KinPGHA [50]
PW-GroupB
4:45 PM
Upper Canada Cyclones
@ Sudbury Wolves
KinPHA [54]
MB-GroupA
5:00 PM
Ottawa Jr. 67s
@ Kitchener Jr. Rangers
PMC [58]
B-GroupA
5:15 PM
Cambridge Hawks
@ Kingston Jr. Frontenacs
Evi-IGA [57]
MB-GroupA
5:30 PM
Peterborough Petes
@ North Bay Trappers
Evi-Atom [56]
PW-GroupA
6:15 PM
North Central Predators
@ Timmins North Stars
KinPGHA [55]
MB-GroupB
6:15 PM
Central Ontario Wolves
@ Syracuse Nationals
KinPHA [59]
MB-GroupD
6:30 PM
Upper Canada Cyclones
@ Niagara North Stars
PMC [63]
MB-GroupD
6:45 PM
North York Rangers
@ Waterloo Wolves
Evi-IGA [62]
B-GroupA
7:00 PM
CIHA Voyageurs
@ Peterborough Petes
Evi-Atom [61]
MB-GroupC
7:30 PM
Ottawa Valley Titans
@ Jr. Guelph Gryphons
KinPHA [64]
MB-GroupC
7:45 PM
Chathem-Kent Cyclones
@ Nickel City Sons
KinPGHA [60]
B-GroupC
8:00 PM
Waterloo Wolves
@ North Bay Trappers
PMC [67]
B-GroupD
8:15 PM
Grey Bruce Highlanders
@ Ajax-Pickering Raiders
Evi-IGA [66]
MB-GroupB
8:30 PM
Ottawa Myers
@ Southern Tier Admirals
Evi-Atom [65]
B-GroupA
9:30 PM
Cambridge Hawks
@ Timmins North Stars
PMC [69]
B-GroupB
9:45 PM
Grenadiers du Lac St-Louis
@ Guelph Jr. Gryphons
Evi-IGA [68]
PW-GroupA
8:00 AM
Timmins North Stars
@ Ottawa Valley Titans
PMC [74]
PW-GroupA
8:00 AM
Peterborough Petes
@ North Central Predators
Evi-Atom [72]
PW-GroupB
8:00 AM
Sudbury Wolves
@ Quinte Red Devils
KinPHA [70]
XOVER
8:15 AM
Mississauga Senators
@ Upper Canada Cyclones
Evi-IGA [73]
PW-GroupB
8:15 AM
Rochester Monarchs
@ Guelph Jr. Gryphons
KinPGHA [71]
XOVER
9:30 AM
Ottawa Valley Titans
@ North York Rangers
KinPHA [75]
XOVER
9:30 AM
Southern Tier Admirals
@ North Bay Trappers
PMC [79]
XOVER
9:30 AM
Upper Canada Cyclones
@ Chathem-Kent Cyclones
Evi-Atom [77]
XOVER
9:45 AM
Niagara North Stars
@ Nickel City Sons
KinPGHA [76]
XOVER
9:45 AM
Jr. Guelph Gryphons
@ Waterloo Wolves
Evi-IGA [78]
XOVER
11:00 AM
Kitchener Jr. Rangers
@ Syracuse Nationals
PMC [84]
XOVER
11:00 AM
Ottawa Myers
@ Peterborough Petes
Evi-Atom [82]
XOVER
11:00 AM
Ottawa Jr. 67s
@ Central Ontario Wolves
KinPHA [80]
B-GroupB
11:15 AM
Guelph Jr. Gryphons
@ Central Ontario Wolves
KinPGHA [81]
B-GroupB
11:15 AM
Upper Canada Cyclones
@ Hamilton Huskies
Evi-IGA [83]
B-GroupA
12:30 PM
Peterborough Petes
@ Cambridge Hawks
Evi-Atom [87]
B-GroupD
12:30 PM
Ajax-Pickering Raiders
@ Oshawa Minor Generals
KinPHA [85]
XOVER
12:30 PM
Clarington Toros
@ Grey Bruce Highlanders
PMC [89]
XOVER
12:45 PM
Kingston Jr. Frontenacs
@ Grenadiers du Lac St-Louis
Evi-IGA [88]
B-GroupD
12:45 PM
Kitchener Jr. Rangers
@ Ontario Hockey Academy
KinPGHA [86]
PW-Playoff
2:00 PM
4th seed Group B
@ 1st seed Group A
Evi-Atom [92]
B-GroupA
2:00 PM
Timmins North Stars
@ CIHA Voyageurs
PMC [94]
B-GroupC
2:00 PM
Quinte Red Devils
@ Waterloo Wolves
KinPHA [90]
PW-Playoff
2:15 PM
3rd seed Group B
@ 2nd seed Group A
Evi-IGA [93]
B-GroupC
2:15 PM
North Bay Trappers
@ Eastern Ontario Wild
KinPGHA [91]
MB-Playoff
3:30 PM
4thFisherB
@ 3rdPerryD
KinPHA [95]
MB-Playoff
3:30 PM
2ndFisherB
@ 1stPerryD
PMC [99]
PW-Playoff
3:30 PM
4th seed Group A
@ 1st seed Group B
Evi-Atom [97]
MB-Playoff
3:45 PM
4thPerryD
@ 3rdFisherB
KinPGHA [96]
PW-Playoff
3:45 PM
3rd seed Group A
@ 2nd seed Group B
Evi-IGA [98]
MB-Playoff
5:15 PM
4thFisherA
@ 3rdPerryC
KinPHA [100]
MB-Playoff
5:15 PM
2ndPerryD
@ 1stFisherB
PMC [104]
MB-Playoff
5:15 PM
2ndFisherA
@ 1stPerryC
Evi-Atom [102]
MB-Playoff
5:30 PM
2ndPerryC
@ 1stFisherA
Evi-IGA [103]
MB-Playoff
5:30 PM
4thPerryC
@ 3rdFisherA
KinPGHA [101]
B-Playoffs
7:00 PM
2ndFisherB
@ 1stPerryD
Evi-Atom [107]
PW-Playoff
7:00 PM
5th seed Group B
@ 5th seed Group A
PMC [109]
B-Playoffs
7:00 PM
4thFisherB
@ 3rdPerryD
KinPHA [105]
B-Playoffs
7:15 PM
4thPerryD
@ 3rdFisherB
KinPGHA [106]
B-Playoffs
7:15 PM
2ndPerryD
@ 1stFisherB
Evi-IGA [108]
B-Playoffs
7:30 PM
5thFisherB
@ 5thPerryD
Norwood [110]
B-Playoffs
8:45 PM
5thPerryC
@ 5thFisherA
PMC [115]
B-Playoffs
8:45 PM
4thFisherA
@ 3rdPerryC
KinPHA [111]
B-Playoffs
8:45 PM
2ndFisherA
@ 1stPerryC
Evi-Atom [113]
B-Playoffs
9:00 PM
4thPerryC
@ 3rdFisherA
KinPGHA [112]
B-Playoffs
9:00 PM
2ndPerryC
@ 1stFisherA
Evi-IGA [114]
PW-Playoff
8:00 AM
Quarter Winner (4th seed)
@ Quarter Winner (1st seed)
PMC [120]
B-Playoffs
8:00 AM
Winner of # 111 or 106
@ Winner of # 111 or 106
Evi-Atom [118]
MB-Playoff
8:00 AM
Winner of # 100 or 96
@ Winner of # 100 or 96
KinPHA [116]
MB-Playoff
8:15 AM
Winner of # 101 or 95
@ Winner of # 101 or 95
KinPGHA [117]
PW-Playoff
8:15 AM
Quarter Winner (3rd seed)
@ Quarter Winner (2nd seed)
Norwood [121]
B-Playoffs
8:15 AM
Winner of # 112 or 105
@ Winner of # 112 or 105
Evi-IGA [119]
MB-Playoff
9:45 AM
Winner of # 104 or 102
@ Winner of # 104 or 102
KinPHA [122]
B-Playoffs
9:45 AM
Winner of # 113 or 108
@ Winner of # 113 or 108
Evi-Atom [123]
MB-Playoff
9:45 AM
Winner of # 103 or 99
@ Winner of # 103 or 99
PMC [125]
B-Playoffs
10:00 AM
Winner of # 114 or 107
@ Winner of # 114 or 107
Evi-IGA [124]
B-Playoffs
11:30 AM
Winner of # 115 or 110
@ Winner of # 115 or 110
Evi-Atom [126]
B-Playoffs
1:00 PM
Winner of # 119 or 118
@ Winner of # 119 or 118
Evi-Atom [127]
PW-Playoff
1:00 PM
Semi Winner (2nd seed)
@ Semi Winner (1st seed)
PMC [129]
MB-Playoff
1:15 PM
Winner of # 117 or 116
@ Winner of # 117 or 116
Evi-IGA [128]
MB-Playoff
3:00 PM
Winner of # 125 or 122
@ Winner of # 125 or 122
PMC [130]
B-Playoffs
5:00 PM
Winner of # 124 or 123
@ Winner of # 124 or 123
PMC [131]
View Another Tournament
Social Networking
This Tournament Is On
Follow Boston Pizza Icefest on Twitter
Current Tournament
Click to view full-size image
Upcoming Games
  • Minor Bantam - Fisher Conference Group A
    Thu
    Oct 19
    3:00 PM
    Kitchener Jr. Rangers
    @Peterborough Petes
    Evinrude Centre-Atom Pad
  • Minor Bantam - Perry Conference Group C
    Thu
    Oct 19
    3:00 PM
    Jr. Guelph Gryphons
    @Chathem-Kent Cyclones
    Kinsmen Civic Centre-PHA Pad
  • Minor Bantam - Fisher Conference Group B
    Thu
    Oct 19
    3:15 PM
    Southern Tier Admirals
    @Central Ontario Wolves
    Kinsmen Civic Centre-PGHA Pad
  • Peewee - Crossover
    Thu
    Oct 19
    3:15 PM
    Guelph Jr. Gryphons
    @Peterborough Petes
    Evinrude Centre-IGA Pad
  • Peewee - Group B
    Thu
    Oct 19
    4:00 PM
    Quinte Red Devils
    @Upper Canada Cyclones
    Asphodel-Norwood Community Centre
  • Minor Bantam - Perry Conference Group D
    Thu
    Oct 19
    4:15 PM
    Niagara North Stars
    @North York Rangers
    Kinsmen Civic Centre-PHA Pad
Tweets
Colours Legend
  • Peewee
    Peewee Group A
    Peewee Group B
    Peewee-Playoffs
  • Minor Bantam
    Fisher Conference Group A
    Fisher Conference Group B
    Perry Conference Group C
    Perry Conference Group D
    Minor Bantam Playoff Round
  • Bantam
    Fisher Conference Group A
    Fisher Conference Group B
    Perry Conference Group C
    Perry Conference Group D
    Bantam Playoff Round
Printed from peterboroughminorpetes.ca on Thursday, October 19, 2017 at 1:29 AM